Dirl ltalban
2006.08.21. 16:21
SZRET
DI
A difrl nem lehet lelkeseds nlkl rni. a kert nesztora, szeniora, blcs, reg uralkodja. Magas s szlesen elterl koronja sok helyet kvetel. Mgsem sajnlom tle, mert a difa knlja a legszebb, legillatosabb lombstrat; az rnykban otthon rzi magt a kertsz, mert az ide lltott lalkalmatossgon a legkellemesebb tavasztl szig reggelizni, olvasgatni, dlutn egy jzt szunyklni, vagy bartokkal egy pohr pincehideg bort, forr, illatos kvt elfogyasztani, esetleg egy izgalmas ultipartit eljtszani. s persze a frissen szedett, feltrt, meghmozott di se utols dolog, klnsen, ha nhny szem des szlt is nyjt hozz a kert.
Ha dirl beszlnk, akkor e nven mindig a nemes, kirlyi dit rtjk. Pedig rajta kvl elfordul nlunk a feketedi is, de ezt fknt alanyul hasznljk. Ms kontinenseken, az USA melegebb ghajlat vidkein l az ugyancsak ehet, nagyon jz pekndi s a hikoridi, amelynek a fjbl a manyagok elterjedse eltt a legkivlbb, legrugalmasabb slcet gyrtottk. Ezekbl a fkbl nhny pldny a mi arbortumainkban is elfordul.
A korona kialaktsa utn csak az elsrsd s az esetlegesen srlt, beteg rszeket tvoltsuk el. A dift csak augusztusban szabad metszeni!
A difa nlunk shonos nvny; a honfoglal magyarsg vndorlsai sorn mr megismerkedett vele, s itt rgi ismersknt tallta, gyjtgette s fogyasztotta termst. A difk szinte sszefgg llomnyban a folykat ksr galriaerdkben fordulnak el; legismertebb eredeti term-helyk Tiszacscse s Milota krnykn tallhat, ahonnan j fajti is szrmaznak.
A difnak sz termse van, ezrt kedveli a folyk rterlett, de a madarak is terjesztik. A nphit szerint azok a legjobb fk, amelyeket a varjak ltettek, mert k a nagyobbakat s a knnyebben feltrhetket kedvelik. A kertekben is gyakran tapasztaljuk, hogy az elhullott s fel nem szedett dibl tavasszal ers nvs magonc serdl.
A magyar ember hagyomnyosan szereti a dift. Sokat ltettek belle a legelk kr, az utak mell, a szlk kz s a kertekbe. Sajnos, a nagyzemi tblk kialaktsa sorn sok tzezer dift kellett kivgni. Helyettk a kiskertekben szaporodott a difk szma, s az rdeklds klnsen azta fokozdott, amita oltvnycsemetket is forgalomba hoznak. Ez korn termre fordul, s rvnytelenti a rgi rigmust: Ezt a ft nagyapm ltette, rnykban nem lt, gymlcst nem ette! A korszer dioltvnyokat manapsg mr nem az unokk szmra ltetik.
Termesztse
A di az orszg egsz terletn megterem. Kedveli a j vzgazdlkods, levegs talajokat, de a dli lejtket is. Hullmtereken is megl, ha az r 6-8 nap alatt levonul.
A tli hidegre s a nyri melegre nem rzkeny, de a tavaszi fagyok gyakran elpuszttjk a barkit. Ha a nvirgok kinylsa idejn nincs a kzelben pollenad barka, akkor termsre bizony nem szmthatunk. A csapadkhiny is slyosan rontja a termskiltsokat: ha a jnius-jlius szraz, aszlyos, akkor a dibl apadt lesz.
Messze elhatol gykereivel a difa nagy terletrl kpes a tpanyagokat sszegyjteni, gy kzvetlen trgyzsra -az egybknt rendszeres tpanyagelltsban rszesl kertben - nincs szksg.
A hzikertben egy difa is elegend. Ennek a helyt is alaposan meg kell fontolni, nemcsak azrt, mert nagy helyet foglal el, hanem azrt is, mert nagyon hossz let, s az tltetse nem kecsegtet sok sikerrel. A tbbi ftl tz mter tvolsgra kell ltetni. A csemete ltetsre tavasszal kerljn sor, mert a frissen ltetett difk nehezen viselik el a telet, gyakran kipusztulnak.
Nhny ve a faiskolk oltott dicsemetket hoznak forgalomba. A nemes fajtkat feketedira vagy kznsges dimagoncra szemzik. Az oltvnytelepts elnye, hogy az ilyen fa kisebb koront nevel, mr a 3-4. vben termre fordul, s gymlcsei - minthogy a csemete vegetatv ton jtt ltre - biztosan fajtaazonosak, mg a magcsemetknl nem lehet tudni, hogy 10-12 v mlva milyen gymlcst fognak rla szretelni.
A dicsemetket kezdetben alakt metszsben kell rszesteni. Ennek az ideje tlen van. Ha a fkat tavasszal metsszk, akkor a sebekbl szinte kicsordul a fa nedve, ami nehezen szrad be, s ez korhadst indt meg.
Augusztusban van az ideje a ritkt metszsnek, mert ekkor a legkisebb a gykrnyoms, s a nylt sebeken keresztl a legkevesebb lgvesztesget szenvedi. Ilyenkor kell lefrszelni, lemetszeni az elfagyott, szraz vesszket is. A difa ugyanis gyakran s slyosan szenved a tli fagyoktl. Az 1985. v elejn bekvetkezett kt hideghullm kvetkeztben is sok g pusztult el. De mg jelentkenyebb az a kr, amit a ks tavaszi fagyok okoznak a fiatal hajtsokon lev nvirgokban. Ezrt, ha a fagyosszentek szigorak voltak, akkor kevs ditermsre szmthatunk!
A kzvlemny gy tartja, hogy a difknak nemigen vannak betegsgei. Pedig ez nem llja meg a helyt! A kertekben ll difkon igen gyakori a baktriumos levl- s termsfoltossg, a gnomnis levlfoltossg s a nektris g-rk. A krtevk kzl a dift is megtmadjk a levltetvek, az almamoly s a szvlepkk. A legclszerbben akkor jrunk el, ha az alma- s krtefk permetezsekor a difkat is ugyanabban a kezelsben rszestjk.
A difajtk kzl az Alsszentivni 117, a Fertdi 1, a Milotai 10 s a Tiszacscsi 83 teleptse biztat a legjobb eredmnnyel.
A di szrett akkor kell elkezdeni, amikor a terms zld burka felreped. Ilyenkor vkony bottal veregetjk az gakat, hogy az rett dik lehulljanak. A fk tgetse kmletes legyen. Nem igaz az a hiedelem, hogy a difa annl jobban terem jvre, minl jobban megverik az idn!
Az oltott fk a 3-4. vtl, a magrl keltek a 10-12. vtl kezdenek teremni. Egy egszsges, jl fejlett difa 30-40 kg termst ad, s 80-100 vig l. A difa sszel lehullott lombjt ne hasznljuk komposztlsra, mert benne a juglandin nev vegylet van, ami a talaj mikroszervezeteinek lett akadlyozza. A dilombot - a vadgesztenye lombjval egytt - gessk el, s csak a hamut szrjuk a komposztra. Ez a retardns az oka valsznleg annak is, hogy a difk alatt a nvnyek igen nehezen telepthetk meg.
Felhasznlsa
A levert dikat haladktalanul ssze kell gyjteni s megtiszttani, mert a zld hj fekete nedvet ereszt, s ez elcsftja a di hjt. Azokat a gymlcsket, amelyekrl a burok nem akar levlni, nejlonzskba rakjuk, s abban egy napig fllesztjk. Ezutn a hj knnyen lebonthat.
A dit szraz, szells helyen, egy rtegben tovbbszrtjuk, majd raktrban vagy padlson, zskban, vszonzacskban, esetleg kartondobozban troljuk.
Egy kil hjas dibl fl kil belet fejthetnk. Ezt a hziasszony bejgli, dis tszta, klnfle tortk s stemnyek ksztsre hasznlja fel. A cukrszok s az desipari zemek egyik nlklzhetetlen anyaga a dibl.
Igen rtkes a kivgott difa fja, amelybl furnr s parketta kszl. Fontos az, hogy a trzset ne a fld felsznn frszeljk el, hanem a tmasztgykereket is bontsk ki, s a trzset a fatnkkel egytt emeljk ki. Ez ugyanis a fnak az ipari szempontbl legrtkesebb rsze; szp erezete s sttbarna szne miatt az eszterglyosmunkknak is nemes nyersanyaga.
A di zld burkbl diolajnak nevezett hajkent s barnafapcot ksztenek. A dilevl fzete blhurut, magas vrnyoms ellen hasznlatos. Brkitsek esetn dilevlbl ksztenek frdt.
|