Di ismertet
2006.07.02. 07:46
Di
A nlunk termesztsben lv kznsges dit az kori grgk valsznleg Prezsibl szereztk. A grgktl kerlt a mag Rmba, ahol elszr Jovis Galans vagy Jupiter makkja nven neveztk, s valsznleg innen ered a Juglans nv. A Juglans regia Itlibl terjedt el Eurpa tbbi orszgba.
A di Magyarorszg egsz terletn megtallja a szksges letfeltteleit, vagyis egyedi fkat vagy ligetes tjgymlcsket brhov ltethetnk. A gazdasgos rutermesztshez azonban maradktalanul ki kell elgteni a termhellyel szemben tmasztott ignyeit. Haznk terlete a di termszetes elterjedsi terletnek szaki hatrhoz kzel van, ezrt a hvsebb orszgrszek alkalmatlanok zemi ditermesztsre. A nyugalmi idszakra jl felkszlt fk a tli fagyokat krosods nlkl elviselik. A ks tavaszi fagyokra a korn fakad fajtk fokozottan rzkenyek. A di a tlzott nyri hsget is nehezen viseli, fknt ha ez szegnyes vzelltssal prosul. Emellett a di a nagyon fnyignyes nvnyek egyike. A di termszetes elfordulsa a folyk fels folysnak rterben van. Jellegzetes folyksr nvny, ebbl ereden fokozott vzignye meghatroz jelleg a termesztsben. vi vzszksglete 800-1000 mm. A di a mlyrteg, levegs, j vzgazdlkods talajon fejldik kielgten.
A dit elszr magoncknt termesztettk, az oltst Franciaorszgban alkalmaztk elsknt. Szinte kzismert az a megllapts, hogy a difa termszete folytn minden cltudatos beavatkozs nlkl is szp, szablyos koront nevel. Szentivnyi szerint a Juglans regia a Kirly di npies elnevezst azrt kapta, mert koronjt hatalmass fejleszti, hogy a krnyezetben l egyb nvnyek rovsra egyre nagyobb terleten biztostsa sajt ltfenntartst. Hossz idszak, gyakran 12 v szksges a fa teljes mretnek kialakulshoz. A termszetes krlmnyek kztt fejld korona ersen elsrsdik s a termst csak a hossz felkopaszodott vzgak vgn hozza.
A dit hossz ideig magrl szaportottk s az els llomnyszer zemi ltetvnyeket s magoncokbl ltestettk. A fk ksn fordulnak termre s nem mindig rktik az anyafa elnys tulajdonsgait. Ezrt mindenkppen oltvnyokat kell telepteni.
Szentivnyi szerint a difa mlynyugalmi ideje viszonylag rvid, ltalban janur elejn befejezdik, de a krpti fajtakrhz tartoz fajtk csak nagyon hossz tli felmelegedsek utn rzkenyek a tli lehlsekre. Aminl ksbbi fakads fajtk elnysebbek, mert gy nagyobb valsznsggel elkerlhetk a ks tli fagyok.
A di termse haznkban a kvetkez formkban rtkeslhet: - diblknt, amikor az rurtket csak a csonthjban lev bl klleme s beltartalmi rtke hatrozzk meg, - hjas diknt, amikor a terms klleme, a hj tetszetsge is szmt, - zld diknt, amelyhez elnys a csonthjkpzds eltt minl nagyobb termsmret.
A csonthj fellete szerint finoman erezett (Milotai 10), rajzolatos (Alsszentivnyi 117) s dudoros (Tiszacscsi 83) kategrikat lehet elklnteni. Idzet: Dr. G. Tth Magdolna: Gymlcsszet c. knyvbl.
A meszes, mly rteg, tpds talajt s a ksi fagyoktl vdett fekvst kedveli. Ilyen helyen hatalmas koront nevel, s igen hossz let lesz. A gymlcs szedst akkor kezdjk, amikor a termburok felreped s termse fldre hullik. Nagy klnbsg van a magonc s oltvny di kztt. A magoncdi 10 v mlva fordul termre, az oltvny viszont az ltets utn a 3-4. vben.
Az oltvny tovbbi elnye, hogy fajtjaazonos lesz a termse.

Alsszentivni 117
Az llami elismers ve: 1976. Szeptember kzepn-vgn szretelhet. Bldiknt s hjas diknt is egyarnt rtkesthet. Termse nagy, knnyen trhet s tisztthat, 48-51%-os bltartalommal. Ers nvekeds, koronja kezdetben kiss feltrekv, ksbb sztterl. Korn termre fordul, bterm s j a termsbiztonsga. Mivel ksn fakad, ezrt a ks tavaszi fagyok nem krostjk. Az egsz orszg terletn telepthet s valamennyi termeszttjra javasolhat fajta.
Milotai 10
A tiszahti termeszttjban, Milotn szelektlta Szentivnyi Pter. 1963 ta szerepel a nemzeti fajtajegyzkben. Szeptember vgn rik. A legkivlbb hjas s bldi. Nagy, gmb alak, vilgos szn. Knnyen trhet s tisztthat. Bltartalma 47-52%. Nvekedsi erlye kzepes. Korai, de vontatott fakads. Kis szzalkban a cscsrgy alatti rgyekbl is fejleszt termseket. Termkpessge s termsbiztonsga j. A ks tavaszi fagyok ritkn krostjk, mert a fiatal hajtsok fagytrek. A legkivlbb rurtk rufajtnk, amelylegeredmnyesebben a szelektlsi krzetben termeszthet.
|